Menu

Haki holownicze do samochodów elektrycznych


Liczba samochodów elektrycznych na niemieckich drogach wzrasta powoli, lecz systematycznie — również w czasach kryzysu gospodarczego spowodowanego koronawirusem: w marcu 2020 roku dopuszczono w Niemczech do użytku 10 329 nowych „elektryków“, co odpowiada udziałowi w rynku rzędu pięciu procent. W innych krajach, zwłaszcza w Norwegii i u jej skandynawskich sąsiadów, samochody elektryczne odniosły jeszcze większy sukces — udział nowych „elektryków“ w rynku norweskim wynosi na przykład 30 procent.

Coraz więcej osób jest jednak gotowych do przesiadki do takiego samochodu również w naszym kraju. Jest to wynikiem dostępności wyraźnie lepszej infrastruktury stacji ładowania, jak również coraz większej pojemności akumulatorów. Dzięki prądowi elektrycznemu wytwarzanemu w sposób przyjazny dla środowiska, coraz szerszej palecie pojazdów i korzystniejszym cenom napęd elektryczny staje się istotnym filarem mobilności przyszłości.

Kup hak holowniczy już teraz

Spis treści

 1. Hak holowniczy na samochodzie elektrycznym specjalnie przystosowany do bagażników na rowery i bagażników narciarskich
 2. Wachlarz samochodów elektrycznych z hakiem holowniczym
 3. Lista samochodów elektrycznych (stan na lipiec 2021 Wrzesień)
 4. Dlaczego haki holownicze zyskują na popularności w samochodach elektrycznych dopiero teraz?
 5. Najczęściej użytkowany samochód elektryczny w Polsce
 6. Prawa do ilustracji

Hak holowniczy na samochodzie elektrycznym specjalnie przystosowany do bagażników na rowery i bagażników narciarskich

Obecnie można już na szczęście doposażyć w hak holowniczy dowolne auta, takie jak Tesla Model S, Kia Soul, Volkswagen e-Golf, Audi e-tron i Nissan Leaf — renomowani producenci, jak na przykład BRINK, ORIS, GDW czy WESTFALIA opracowali haki holownicze skrojone na wymiar do tych specjalnych modeli. Firma Rameder zebrała w tym czasie informacje dotyczące wszystkich dostępnych modeli, zyskując w ten sposób pełny przegląd możliwości: jakie haki holownicze można zamontować na różnych samochodach elektrycznych i do jakich „elektryków“ są one już przystosowane?

Należy stwierdzić, że haki holownicze na samochodach elektrycznych są obecnie przewidziane do użytku wyłącznie z lekkimi przedmiotami, nie są one jednak wytwarzane z myślą o ciężkich przyczepach lub przyczepach kempingowych. Samochody elektryczne zapewniają wysoką i przyjazną środowisku wartość użytkową — i to nie tylko w drodze do biura czy na zakupy. Osoby ceniące codzienną aktywność i aktywność w czasie wolnym dzięki hakom holowniczym mogą na przykład bezpiecznie i stabilnie montować nowoczesne bagażniki na rowery czy nawet bagażniki narciarskie, bezpiecznie przewożąc do celu rowery, narty czy deski snowboardowe. Na stronie internetowej rameder.pl można znaleźć zarówno odpowiednie haki do auta elektrycznego, jak i odpowiedni bagażnik do sprzętu sportowego.

Wachlarz samochodów elektrycznych z hakiem holowniczym

Im bardziej ekologiczny jest prąd elektryczny i im bardziej zrównoważona jest produkcja akumulatorów, tym większy sens ma użytkowanie samochodów elektrycznych z punktu widzenia producentów i klientów. W międzyczasie powszechnie znane stały się stosowane w nich przełomowe technologie. Poważną wadą większości „elektryków” był jednak brak możliwości montażu haka holowniczego. Haki holownicze były na przykład fabrycznie dostępne wyłącznie w przypadku samochodów Tesla Model X i Jaguar I-Pace. Lider rynku Rameder wprowadza sukcesywnie zmiany: obecnie haki holownicze są już dostępne w przypadku innych popularnych modeli samochodów elektrycznych, modeli Tesla Model S, Kia Soul Electric i Nissan Leaf, doposażyć można w nie również modele Audi e-tron i Volkswagen e-Golf Rozwiązania te nadają się szczególnie dobrze do użytku z bagażnikami na rowery i bagażnikami narciarskimi.

Lista samochodów elektrycznych (stan na listopad 2021 Wrzesień)

Pojazd Hak Holowniczy Opis
Aiways U5
niedostępne
Artega Karo
niedostępne
Audi e-tron GT
niedostępne
Audi e-tron quattro
Szczegóły
Audi e-tron Sportback
Szczegóły
Audi Q4 e-tron
niedostępne
BMW i3
Szczegóły
BMW iX3
niedostępne
Citroën AX
Szczegóły
Citroën C-Zero
niedostępne
Citroën Jumpy Skrzynia
Szczegóły
Citroën Saxo
Szczegóły
Citroën Spacetourer Autobus
Szczegóły
DS 3 Crossback E-Tense
niedostępne
e.GO Life 60/40+
niedostępne
Fiat 500 Cabrio
niedostępne
Fiat Ducato Skrzynia
Szczegóły
Fiat Fiorino Skrzynia/MPV
Szczegóły
Ford Mustang Mach-E
niedostępne
Honda-e
niedostępne
Hyundai Ioniq
Szczegóły
Hyundai Kona Electric
Szczegóły
Hyundai Nexo (Samochód na ogniwa paliwowe)
niedostępne
Iveco Daily VI Platforma/podwozie
Szczegóły
Jaguar I-Pace
Szczegóły
Kia e-Niro
Szczegóły
Kia e-Soul
Szczegóły
Lada Kalina Kombi
Szczegóły
Lexus UX-300e
Szczegóły
MAN TGE Skrzynia
Szczegóły
Maxus eDELIVER 3 Skrzynia
Szczegóły
Mercedes A-Klasa
Szczegóły
Mercedes B-Klasa
Szczegóły
Mercedes EQA
niedostępne
Mercedes EQC
niedostępne
Mercedes EQV
niedostępne
Mercedes eSPRINTER
Szczegóły
Mercedes GLC
Szczegóły
Mercedes VITO E-CELL
Szczegóły
MG ZS SUV
Szczegóły
Microlino
niedostępne
Mini Cooper SE
niedostępne
Nissan e-NV200 Evalia
Szczegóły
Nio ES8
niedostępne
Nissan Leaf
Szczegóły
Opel Corsa-E
niedostępne
Opel Corsa-F
Szczegóły
Pojazd Hak Holowniczy Opis
Opel Vivaro-e
niedostępne
Opel Zafira e-Life
niedostępne
Peugeot 106 I
Szczegóły
Peugeot 106 II
niedostępne
Peugeot e-208
Szczegóły
Peugeot e-2008
Szczegóły
Peugeot E
niedostępne
Peugeot e-Expert
niedostępne
Peugeot Traveller Autobus
Szczegóły
Polestar 2
niedostępne
Porsche Taycan
niedostępne
Renault Clio I
Szczegóły
Renault Kangoo Z.E. / Z.E. Maxi
niedostępne
Renault Master III Skrzynia
Szczegóły
Renault Master III Platforma/podwozie
Szczegóły
Renault Rapid Skrzynia/MPV
niedostępne
Renault Twingo ZE
Szczegóły
Renault Twizy
niedostępne
Renault Zoe
Szczegóły
Seat El-Born
niedostępne
Seat Mii Electric
Szczegóły
Škoda Citigo e iV
Szczegóły
Škoda Vision iV
niedostępne
Smart forfour EQ
Szczegóły
Smart fortwo EQ cabrio
Szczegóły
Smart fortwo EQ coupé
Szczegóły
Sono Motors Sion
niedostępne
Tesla Model 3
Szczegóły
Tesla Model S
Szczegóły
Tesla Model X
niedostępne
Tesla Model Y
niedostępne
Toyota Mirai (Samochód na ogniwa paliwowe)
niedostępne
Toyota Proace Autobus
Szczegóły
Toyota Proace Skrzynia
Szczegóły
Toyota Proace Verso Autobus
Szczegóły
Unity One
niedostępne
Volvo C30
Szczegóły
Volvo XC40
niedostępne
VW abt e-Caddy
niedostępne
VW Crafter Skrzynia
Szczegóły
VW e-up!
Szczegóły
VW Golf VII e-Golf
Szczegóły
VW Golf III
Szczegóły
VW Golf VI
Szczegóły
VW ID.3
Szczegóły
VW Transporter / Caravelle VI Autobus
Szczegóły
VW Transporter VI Skrzynia
Szczegóły

Dlaczego haki holownicze zyskują na popularności w samochodach elektrycznych dopiero teraz?

Większy opór powietrza i większa masa powodują wzrost zużycia paliwa. W przypadku samochodu elektrycznego zmniejsza się zakres ładowania akumulatora. Z tego powodu wielu producentów przez długi czas wzbraniało się przed montażem haka holowniczego. Konkurencja wśród producentów samochodów jest jednak motorem postępu: dopiero dzięki lepszym akumulatorom o większej mocy i szybszemu ładowaniu byli oni skłonni zamontować, a tym samym regularnie użytkować hak holowniczy. Należy zatem założyć, że do modeli samochodów elektrycznych, dla których portal rameder.pl oferuje już teraz haki holownicze, szybko dołączą inne modele pojazdów. Paleta produktów będzie rozszerzać się wraz z liczbą samochodów i ich coraz większym zasięgiem. Producenci przekonują się również do podawania dopuszczalnej masy holowanej przyczepy — jak w przypadku Tesla Model X. Możliwości stosowania haka holowniczego stają się zatem coraz szersze.

Najczęściej użytkowany samochód elektryczny w Polsce

Hak holowniczy | Tesla Model S

Firma BRINK opracowała ten hak holowniczy specjalnie do samochodu Tesla Model S. Hak holowniczy gruntownie przetestowano i jest on elementem bardzo wysokiej jakości. Jest on oczywiście kompatybilny z systemami bezpieczeństwa firmy Tesla i jej innowacyjnym systemem sterowania. Rozwiązanie to jest idealne dla każdego, kto na modelu S chce przewozić bagażnik na rowery lub bagażnik narciarski. Specjalnie z wariantami akumulatorów o największej mocy — 85, 90 i 100 KWh i dzięki sieci Tesla...

Więcej informacji

Hak holowniczy | Nissan Leaf

Począwszy od 2010 rok montowany już w postaci drugiej serii model Leaf odnotował rozwój owocujący pozycją jednego z najpopularniejszych samochodów elektrycznych. Firma BRINK zaczęła zatem wcześnie rozwijać odpowiedni hak holowniczy do tego japońskiego pojazdu elektrycznego, a na portalu rameder.pl dostępne są również haki holownicze do wszystkich wersji pojazdów Leaf. Wszystkie haki holownicze są oczywiście wysokiej jakości i są one uprzednio poddawane skrupulatnym testom. Hak holowniczy można zatem bezpiecznie zamontować i nie wpływa on również na działanie systemów bezpieczeństwa pojazdu. Hak holowniczy nadaje się idealnie dla wszystkich osób chcących przewozić swoim Nissanem Leaf narty, rowery i inne lekkie przedmioty.

Więcej informacji

Hak holowniczy | Renault Zoe

Renault Zoe to prawdziwa gwiazda wśród samochodów elektrycznych. Model ten jest dostępny od 2013 roku. W Polsce stał się jednym z najpopularniejszych „elektryków”. Portal rameder.pl oferuje dokładnie testowane haki holownicze wysokiej jakości przeznaczone do wszystkich wariantów tego szykownego francuskiego pojazdu. Hak holowniczy można oczywiście montować w bezpieczny sposób. Nie ma on wpływu na działanie systemów bezpieczeństwa Zoe, a tym samym doskonale nadaje się do codziennego użytku. Uchwyt haka holowniczego umożliwia przewożenie na bagażnikach prosto do celu lekkich przedmiotów, jak również nart i rowerów.

Więcej informacji

Hak holowniczy | Volkswagen e-Golf

Firma ORIS opracowała specjalne haki holownicze do modelu Volkswagen e-Golf. Są one dokładnie testowane i całkowicie kompatybilne z systemami bezpieczeństwa Volkswagen. Po zamontowaniu haka można faktycznie stosować punkty mocowania identyczne jak w przypadku „normalnego” modelu Golf VII. To wysokiej jakości rozwiązanie idealnie nadaje się do użytku bagażników na rowery lub narciarskich na Volkswagenie e-Golf. Dostępne są oczywiście również odpowiednie haki holownicze dla nadchodzących, elektrycznych wariantów modelu Golf VIII.

Więcej informacji

Hak holowniczy | Audi e-tron electric

Pojazd elektryczny e-tron osiągnął w ciągu około dwóch lat status jednego z najpopularniejszych samochodów elektrycznych. Portal rameder.pl oferuje kompletne haki holownicze GDW przeznaczone zarówno do seryjnych pojazdów Audi e-tron electric, jak i do nowych modeli Audi e-tron electric sportback. Dostępne będą również haki holownicze do przyszłych modeli powiększającej się rodziny e-tron.

Portal rameder.pl udostępnia każdemu kierowcy Audi e-tron odpowiedni produkt, ale służy również poradą: czy szukasz warsztatu z doświadczeniem w montażu haków? Nasze punkty montażowe najlepiej znają się na modelu e-tron. Jeżeli chcesz samodzielnie zorganizować montaż, polecamy skorzystanie z naszego rozwiązania internetowego Rameder-Connect. Pomaga ono uniknąć komunikatów pojazdu o błędach po zamontowaniu haka. Korzystanie z programu Rameder Connect wymaga jednak pewnej wiedzy programistycznej.

Więcej informacji

Hak holowniczy | Kia Soul EV Electric

Hak holowniczy firmy WESTFALIA opracowano specjalnie dla modelu Kia Soul EV Electric. Oznacza to, że hak holowniczy dokładnie przetestowano i spełnia on wymagania najwyższych standardów jakości. Można go zatem bezpiecznie montować i nie wpływa on na pracę systemów pojazdu. Hak holowniczy WESTFALIA jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce przewozić pojazdem Kia Soul EV Electric narty, rowery lub inne lekkie przedmioty.

Więcej informacji

© Prawa do ilustracji

Proszę pamiętać, że wszystkie przedstawione na tej stronie zdjęcia pojazdów są chronione prawami autorskimi odpowiednich producentów.
Powielanie, kopiowanie lub nieupoważnione użycie ilustracji pojazdów przedstawionych na tej stronie jest zabronione.

 • Audi
 • Kia
 • Nissan
 • Renault
 • Tesla
 • Volkswagen