Menu

Kup bagażnik dachowy, aby transportować bagaże na dachu pojazdu

Najważniejszym sprzętem do transportu bagażu lub rowerów na dachu pojazdu jest bez wątpienia bagażnik. Nieważne, czy mamy na myśli bagażnik na rowery, czy box dachowy – stanowi wręcz obowiązkowe wyposażenie. Jeśli planują Państwo już swój kolejny urlop, lecz nie mają Państwo miejsca w samochodzie, zapraszamy do lektury naszego przejrzystego, uniwersalnego poradnika. Wyszukiwarka pozwoli natomiast szybko i łatwo znaleźć pasujący do pojazdu produkt.

Jako ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem przykładamy dużą wagę do jakości produktów. Można u nas kupić bagażnik dachowy na niemal każdy dach pojazdu: od bagażnika na reling aż po uniwersalny bagażnik dachowy. Nie wiedzą Państwo, czy dany bagażnik dachowy pasuje do Państwa pojazdu?

kup bagażniki dachowe już teraz
Bagażnik dachowy

Rekomendowane produkty

Bagażnik dachowy G3 Clop infinity 77 cm - 115 cm

ładowność: 75 kg, Typ dachu: zależnie od modelu, Rodzaj: Rura stalowa, Kolor: czarny, liczba belek bazowego bagażnika dachowego: 2

Bagażnik dachowy G3 Clop infinity alu 77 cm - 115 cm

ładowność: 75 kg, Typ dachu: zależnie od modelu, Rodzaj: profil aluminiowy (klasyczny), Kolor: srebrny, liczba belek bazowego bagażnika dachowego: 2

-9%
Bagażnik dachowy Thule SmartRack XT 118 cm

Bagażnik dachowy Thule SmartRack XT 118 cm

ładowność: 100 kg, Typ dachu: dla pojazdów z otwartym relingiem dachowym, Rodzaj: profil o przekroju kwadratowym, Kolor: czarny, liczba belek bazowego bagażnika dachowego: 2

-12%
Bagażnik dachowy Thule SmartRack XT 135 cm

Bagażnik dachowy Thule SmartRack XT 135 cm

ładowność: 100 kg, Typ dachu: dla pojazdów z otwartym relingiem dachowym, Rodzaj: profil aluminiowy (klasyczny), Kolor: srebrny, liczba belek bazowego bagażnika dachowego: 2

341,99 zł
474,99 zł
829,99 zł
918,99 zł
Menabo G3 Thule

Internetowe doradztwo przy zakupie bagażnika dachowego

  1. Do czego potrzebuję bagażnika dachowego: podstawowy moduł do transportu bagażu na dachu
  2. Bagażniki dachowe firm Thule, F. LLI Menabo i G3
  3. Wybór bagażnika dachowego: który bagażnik pasuje do mojego samochodu?
  4. Typy dachów pojazdu: reling dachowy, dach normalny itd.
  5. Uniwersalny bagażnik dachowy: sprawdza się w przypadku niemal każdego pojazdu
  6. Mocowanie bagażnika dachowego z relingiem: bagażnik na reling
  7. Bagażniki dachowe ze stali lub aluminium: zalety i wady
  8. Lista kontrolna – na co należy zwrócić uwagę przed zakupem bagażnika dachowego?
  9. Akcesoria do bagażników dachowych: od listwy osłonowej po kłódkę
  10. Wybierz teraz bagażnik dachowy do swojego pojazdu

1. Do czego potrzebuję bagażnika dachowego: podstawowy moduł do transportu bagażu na dachu

Bagażniki dachowe umożliwiają stworzenie dodatkowej przestrzeni bagażowej na przedmioty o większych rozmiarach. Sam samochodowy bagażnik dachowy nie transportuje jednak bagażu. Oprócz miejsca w bagażniku za pomocą tego elementu na dachu można także transportować takie instalacje, jak boxy dachowe, bagażniki na rowery lub bagażniki narciarskie Bagażnik samochodowy nadaje się zatem przede wszystkim dla rodzin wyruszających na urlop. Dzięki dodatkowej przestrzeni bagażowej na dachu zyskujemy więcej przestrzeni wewnątrz pojazdu, z której chętnie skorzystają siedzące na tylnej kanapie dzieci.

W drodze na coroczny urlop rowerowy lub narciarski więcej miejsca na nogi docenią oczywiście także wszyscy inni pasażerowie. Chcesz przetransportować na dachu samochodu kanadyjkę albo kajak? W takim razie w celu montażu na dachu musisz na nim umieścić specjalny uchwyt na kanadyjkę lub kajak. Niektóre osoby nie czują się zbyt pewnie jeżdżąc z przyczepą, albo nie mają homologacji, ale jak inaczej mamy wówczas przewieźć ładunek? Dzięki połączeniu bagażnika dachowego i boxu dachowego można elegancko uniknąć konieczności jazdy z przyczepą.

Informacja

Nie da się transportować roweru, wykorzystując w tym celu sam bagażnik dachowy. Także do bagażnika na rowery potrzebny jest bagażnik dachowy!

2. Bagażniki dachowe firm Thule, Menabo i G3

Przed zakupem bagażnika dachowego chcemy zawsze zasięgnąć możliwie najwięcej informacji: który bagażnik dachowy najlepiej się sprawdzi? W przypadku którego producenta bagażników dachowych występuje najlepszy stosunek ceny do jakości? Aby ułatwić wyszukiwanie najlepszego bagażnika dachowego, umożliwiamy zakup tego sprzętu od znanych producentów. Wyboru właśnie tych trzech producentów dokonaliśmy, opierając się na naszym wieloletnim doświadczeniu w branży.

  • Firma Thule ze szwedzkiego Malmö za sprawą klasycznego modelu „WingBar“ oferuje solidny i niezwykle odporny na warunki atmosferyczne sprzęt.
  • Bagażniki firmy F.LLI Menabo wyróżniają się z kolei włoskim designem oraz niezwykłą aerodynamiką.
  • Produkty firmy G3 Klasyczne i nowoczesne bagażniki dachowe o najlepszym stosunku ceny do jakości.

Wskazówka

Zalecamy wyszukiwanie bagażnika do pojazdu za pomocą naszej Wyszukiwarki bagażników dachowych.

3. Wybór bagażnika dachowego: który bagażnik pasuje do mojego samochodu?

Przed zakupem bagażnika dachowego warto najpierw dokładnie sprawdzić dach. Wybór pasujących bagażników jest ograniczony w zależności od posiadanego modelu pojazdu. Trzeba bowiem pamiętać, że nie każdy bagażnik dachowy pasuje na każdy samochód. Wybór odpowiedniego bagażnika jest definiowany za sprawą typu dachu pojazdu. Dzięki naszej wyszukiwarce bagażników dachowych poprzez wprowadzenie dowodu rejestracyjnego lub podanie nazwy producenta, modelu i wersji silnika za sprawą kilku kliknięć można znaleźć pasujący bagażnik dachowy.

Przed zakupem tego sprzętu zalecamy skorzystanie z poniższej listy kontrolnej lub zadanie sobie kilku pytań:

  • Czy reling dachowy Państwa pojazdu jest otwarty, czy zamknięty? A może w ogóle go nie Państwo nie mają?
  • Jakie punkty mocowania są dostępne na dachu pojazdu w przypadku braku relingu dachowego?
  • Czy dach ma mocowanie rynnowe, mocowanie normalnego dachu, mocowanie profilu rowka teowego lub mocowanie stałego punktu?

4. Typy dachów pojazdu: reling dachowy, dach normalny itd.

Wybór bagażników dachowych oraz rodzaj mocowania zależą od danego dachu: najpopularniejszy jest przy tym zamknięty reling i otwarty reling dachowy. Oprócz tego dostępne są oczywiście jeszcze inne opcje mocowania:

Otwarty reling dachowy
np. Dacia Duster, Skoda Octavia

Otwarty reling dachowy

Zamknięty reling dachowy
np. Hyundai Santa Fe

Zamknięty reling dachowy

Mocowanie stałego punktu
np. VW Caddy III

Mocowanie stałego punktu

Rynienka deszczowa
np. Jeep Wrangler 3 DR

Rynienka deszczowa

Normalny dach
np. Audi A1 / Honda Civic VIII

Normalny dach

Profil z rowkiem teowym
np. Porsche Cayenne (955)

Profil z rowkiem teowym

Wskazówka

  • Różnice pomiędzy wariantami relingu dachowego dotyczą głównie wyglądu.
  • Z uwagi na to, że możliwości mocowania otwartego relingu dachowego są znacznie większe i bardziej elastyczne, jest on zwykle bardziej praktyczny.
  • Istnieje możliwość doposażenia w bagażnik dachowy wielu różnych rodzajów pojazdów różnych producentów.

Czym jest szyna rowka teowego?

Szyna rowka teowego to rowek znajdujący się w belce bagażnika dachowego Można ją znaleźć przede wszystkim w bagażnikach dachowych z profilem aluminiowej szyny. Za pomocą adapterów rowków teowych można zadbać o jeszcze bezpieczniejsze mocowanie np. boksów dachowych czy dachowych bagażników na rowery.

Czym jest grubość profilu bagażnika dachowego (wcześniej: grubość poręczy bagażnika).

Jeżeli w kontekście profilu bagażnika dachowego mówimy o grubości, wówczas rozumiemy pod tym terminem wymiary przekroju belki. Na ilustracji z prawej strony przedstawiono bagażnik dachowy z rowkiem teowym profilu szyny aluminiowej oraz profilem bagażnika dachowego 80 x 35 mm.

    5. Uniwersalny bagażnik dachowy: sprawdza się w przypadku niemal każdego pojazdu

    Uniwersalne bagażniki dachowe wyróżniają się tym, iż są kompatybilne z niemal każdym pojazdem. Mimo to uniwersalny bagażnik dachowy do zamkniętego relingu nie pasuje na przykład do otwartego relingu. Możliwość zastosowania uniwersalnego bagażnika to dla wielu osób spore ułatwienie.

    kup uniwersalne bagażniki dachowe już teraz

    6. Mocowania bagażnika dachowego

    Mocowanie na bagażniku na reling

    Czy chcą Państwo zamocować bagażnik na reling lub bagażnik dachowy na relingu? W takim razie należy zapewnić, aby stopki bagażnika początkowo luźno spoczywały na relingu. Trzeba je dokręcić dopiero wówczas, gdy bagażnik zostanie umieszczony pośrodku i nastąpi optymalne rozłożenie ciężaru na kolumnach pojazdu. Następnie uchwyty oraz kołpaki mocuje się w odpowiednich miejscach i sprawdza poprawne umiejscowienie bagażnika dachowego za sprawą plastikowej listwy z miarką (linijki).

    Mocowanie bez relingu

    Mocowanie bagażników dachowych bez relingu musi obyć się bez punktów mocowania na powierzchni dachu. Nie jest to jednak problem: ten system bagażników dachowych spoczywa na dachu pojazdu za sprawą przyjaznych dla lakieru, gumowanych stopek i zostaje zamocowany w otworze drzwi za pomocą zaczepu. Stopki bagażnika są dostępne osobno. Podczas montażu bagażnika dachowego należy zwrócić uwagę na zatrzaśnięcie stopek i uchwytów. Powinien być słyszalny wyraźny dźwięk. W przypadku niektórych modeli są już one jednak wstępnie zamontowane na belkach poprzecznych.

    7. Bagażniki dachowe ze stali lub aluminium: zalety i wady

    Zalety poszczególnych materiałów są nieznaczne. Największa różnica pomiędzy bagażnikiem dachowym ze stali i aluminium polega na różnych wymiarach, co wiąże się z różną szerokością. Profile rur stalowych są zwykle wykonane w formie rur czworokątnych. Za sprawą przekroju ok. 32 x 22 mm nadają się do (niemal) wszystkich bagażników dachowych. Dzięki ocynkowanej powłoce i powleczeniu tworzywem sztucznym nie trzeba obawiać się ewentualnej korozji. Dodatkowo za sprawą swojej wytrzymałości stal wyróżnia się niesamowitą solidnością. Zaletą profili aluminiowych w stosunku do stali jest ich niższa masa. Niższa masa odzwierciedla się oczywiście, choć w minimalnym stopniu, w niższym spalaniu.

    Aerodynamika, wygląd i montaż

    Jeśli zależy Państwu na wyglądzie pojazdu, wówczas zdecydowanie warto jest postawić na profil aluminiowy. Ten profil wyróżnia się jednak nie tylko za sprawą nowoczesnego designu. Niewątpliwą zaletą w stosunku do bagażników z rur stalowych z profilem czworokątnym jest także aerodynamika zapewniająca bardzo dobre wyniki testów w tunelu powietrznym oraz możliwość ograniczenia zużycia paliwa. Te zalety mówią same za siebie i uzasadniają nieco wyższą cenę zakupu w porównaniu ze standardowymi, stalowymi bagażnikami. W przypadku montażu na dachu pojazdu wybór kształtu bagażnika dachowego lub profilu nie ma znaczenia, ponieważ stopki bagażników są identyczne.

    • Profil aluminiowy bagażnika dachowego
    • Profil stalowy bagażnika dachowego
      Mocowanie bagażnika dachowego do profili aluminiowych, profili stalowych, wsporników w kształcie litery U, zacisków i rowków teowych

      Wskazówki dotyczące powierzchni użytkowej!

      W przypadku bagażników z rur stalowych znajduje się ona tylko w ramach stopek. Elementów mocujących, takich jak jarzma i klamry nie wolno umieszczać poza stopkami! W przypadku szyn profili aluminiowych przy wykorzystaniu rowka teowego z jego adapterami można z kolei wykorzystywać do mocowania całą szerokość szyny bagażnika.

      8. Lista kontrolna – na co należy zwrócić uwagę przed zakupem bagażnika dachowego?

      Nowy kwadratowy bagażnik dachowy

      Kształt bagażnika dachowego

      Po określeniu poprawnej opcji mocowania bagażnika dachowego na pojeździe trzeba zwrócić uwagę na kształt bagażnika/balustrad. Wyróżnia się tutaj profil z rur stalowych i szyn aluminiowych. W przypadku profilu z rur stalowych jest to profil czworokątny, a w przypadku profilu szyn aluminiowych zwykle spłaszczone warianty z „rowkiem teowym”.

      Właściwości i materiał

      PYTANIE: Czy zależy Państwu na wytrzymałości i korzystnej cenie?
      ODPOWIEDŹ: W takim razie polecamy bagażnik ze stali.

      PYTANIE: Czy bardziej zależy Państwu na aerodynamice, niskim oporze powietrza i niewielkich odgłosach podczas jazdy?
      ODPOWIEDŹ: W takim razie warto postawić na bagażnik dachowy z aluminium.

      Im częściej wykorzystujemy bagażnik dachowy z aluminium, tym bardziej rekompensuje się wyższa cena w stosunku do bagażnika ze stali: a wszystko to za sprawą jego właściwości aerodynamicznych i mniejszego spalania paliwa.

      Grubość profilu bagażnika dachowego

      Biorąc pod uwagę planowane zastosowanie, trzeba też uwzględnić grubość profilu bagażnika dachowego. Proszę zawczasu sprawdzić zatem, do jakich wymiarów (przekrój) odpowiedni jest dodatkowy system transportowy. Dopuszczalne wymiary (przekrój) profilu bagażnika dachowego można znaleźć w karcie danych boxu dachowego.

      Znak GS

      Przed zakupem samochodowego bagażnika dachowego należy sprawdzić, czy został wyróżniony znakiem GS. Znak GS (sprawdzona jakość) świadczy o przestrzeganiu standardów jakości i bezpieczeństwa. Jeśli zależy Państwu zatem na bezpieczeństwie, warto postawić na bagażnik dachowy z logo GS.

      Zamek bagażnika dachowego

      Niektóre samochodowe bagażniki dachowe można zamykać. Zamek bagażnika dachowego umożliwia ochronę przed kradzieżą i można go zamocować na belce poprzecznej. Tego akcesorium nie można jednak umieszczać na każdym bagażniku dachowym. Jeśli zależy nam zatem na bezpieczeństwie, warto nabyć zamykany bagażnik dachowy.

      Informacja

      Nie każdy box dachowy lub dachowy bagażnik na rowery można zamocować przy wszystkich grubościach profilu bagażnika dachowego.

      9. Akcesoria do bagażników dachowych: od listwy osłonowej po kłódkę

      Bagażnik dachowy można wyposażyć w różne akcesoria do bagażnika dachowego.
      Największą popularnością wśród klientów cieszą się następujące akcesoria:

      • Zestaw kluczy
      • Nakładka bagażnika narciarskiego
      • Pas mocujący
      • Ogranicznik ładunku
      • Bagażnik dachowy.

      10. Wybierz teraz bagażnik dachowy do swojego pojazdu

      Przy zakupie nowego bagażnika dachowego nie możemy popełnić zbyt wielu błędów. Po przeczytaniu naszego poradnika zyskają Państwo odpowiednią wiedzę, która pomoże Państwu w zakupie bagażnika dachowego i pasujących akcesoriów. Aby pomóc w doborze odpowiedniego bagażnika dachowego pod kątem pojazdu, opracowaliśmy tę wyszukiwarkę. W pierwszym kroku wystarczy po prostu wybrać producenta pojazdu.

      Bagażnik dachowy

      Przegląd producenta pojazdu